Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Kreslení, které uzdravuje

Na vernisáž společné výstavy prací klientů SDS Caritas Nysa a Zahrady 2000 navázal první březnový den letošního roku také workshop neurografiky pod vedením Kasiy Kodlewicz, jež působí jako artterapeutka v první ze zmíněných organizací. Účastníci si vyzkoušeli zajímavou metodu, již jsou připisovány různé pozitivní účinky na duševní klid a pohodu.

Autorem metody neurografiky je ruský psycholog, osobnostní kouč a znalec orientálních umění Pavel Piskarev. Metoda pochází z roku 2014, ale poslední rok až dva si nalézá oblibu také ve střední Evropě a jak v Polsku, tak v ČR se již na toto téma uskutečnila řada kurzů, seminářů a workshopů. Neurografika je popisována jako "kreativní a terapeutická metoda kreslení" či "grafická metoda transformace vědění," přičemž se hned na úvod přiznám, že sympatičtější je mi první zmiňovaná definice, která nezní natolik senzačně a o něco výstižněji popisuje, co bylo na workshopu neurografiky vlastně k vidění.

Účastníci workshopu dostali k dispozici vzorně nachystané výtvarné potřeby, načež už měla hlavní slovo právě Kasia Kodlewicz. V krátkosti seznámila účastníky se základními principy techniky, ovšem netrvalo dlouho a už se na výkresech začaly objevovat první čáry. Přiznám se, že s neurografikou jsem se setkal vůbec poprvé a vzhledem k tomu, že jsem nenašel žádnou přiléhavou a univerzálně platnou definici metody, bude si čtenář muset vystačit s mými, byť možná zkreslenými dojmy. Neurografiku lze označit za kreslení terapeutické, nikoli však automatické, možná kromě úplného začátku, kdy člověk nechává vést svou ruku a vytvoří tvar, obrazec či strukturu, s níž se pak nadále pracuje. Toto prvotní znároznění definuje problém či emoci, která je pak v jednotlivých krocích transformována a měněna v obraz. Nejprve se pracuje s tvary, obrušují se ostré hrany, hledá se symbolický význam tvarů opakujících se v obrazu. Neméně důležitá je následná práce s barvou zahrnující jasně definovaná pole i jemné barevné přechody. Výsledný obraz by se možná dal zařadit do kategorie "geometrická abstrakce", ale jak je možno přesvědčit se ve fotogalerii, každý výsledek je unikátem.

Mezi klienty SDS Caritas Nysa i Zahrady 2000 se najde množství těch, kteří mají s výtvarnou terapií bohaté osobní zkušenosti. Ne každého tak neurografika úplně překvapi či osloví, faktem však zůstává, že kromě potenciálních blahodárných účinků se stále jedná přinejmenším o kvalitní relaxaci a kreativní seberealizaci. Mezi účastníky workshopu tak převažovala spokojenost a vzhledem ke vzrůstající popularitě metody o neurografice určitě neslyšíme naposled.
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: