Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

30.09. Výstava Nebyli jsme sami / Nie byliśmy sami

Dvojjazyčnou panelovou výstavu, jež vznikla u příležitosti loňského 30. výročí pádu komunistického režimu ve střední Evropě, vytvořilo VMJ společně s polskými kolegy z niského muzea. Pojednává o okolnostech roku 1989 v ČSSR a PLR, přibližuje disidentské aktivity v 70. a 80. letech, výrazná část je pak věnována spolupráci československých a polských opozičních aktivistů, kteří se setkávali na hřebenech Krkonoš či Rychlebských hor. Výstava zároveň reflektuje regionální rozměr, tj. jak se proti komunismu bouřili jedinci na Jesenicku a Nisku. K vidění jsou velkoformátové snímky důležitých mezníků novodobých dějin obou národů, dále dobové dokumenty či odborná literatura.

Výstava vznikla ve spoluprácí s těmito institucemi: Muzeum Powiatowe w Nysie, Centrum společných aktivit, Paměť národa, Europejskie Centrum Solidarności, Ústav pro studium totalitních režimů, Ústav pamäti národa, Knihovna Václava Havla, Archiv hlavního města Prahy a Muzea a rok 1989: 30 let od sametové revoluce.

Výstava je volně a zdarma přístupná v hudebním sále Centra společných aktivit (2. poschodí) během provozní doby Knihovny Vincence Priessnitze od 1. do 30. září 2020. V průběhu výstavy se uskuteční také tématická přednáška pro žáky středních škol.

Text: Vlastivědné muzeum Jesenicka