Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Vírtuální světy pro malé i velké

Virtuální realita – toť v posledních letech často slýchaváný pojem, který čím dál tým výrazněji proniká jak do světa zábavního průmyslu, tak čistě praktických technologických aplikací. Lidí, kteří  kdy měli virtuální headset na hlavě, ovšem ještě stále není mnoho. Seznámit české děti a polské seniory s principem VR přijeli do Centra společných aktivit mezi 10. - 11. březnem Robin Mariančík a Michal Náhlík.

Oba lektoři studují obor "Digitální grafika ve virtuálním prostředí" na Fakultě umění Ostravské univerzity, ve virtuálních světech jsou tedy jako doma a dá se očekávat, že v budoucnu se budou podílet přímo na vývoji aplikací pro VR. Vybavení na workshop virtuální reality se jim v zásadě vlezlo do jednoho batohu – přijeli vybavení headsetem HP Reverb G2 se dvěma ovladači a výkonným notebookem. Aby se účastníci během workshopu nemuseli bavit pouze pozorováním svých vrstevníků, jak legračně tápou s virtuálními brýlemi na hlavě, byl obraz z notebooku připojen na projektor a všichni tak mohli sledovat, co se odehrává přímo před očima jednotlivce. Pak už stačilo jen zatemnit okna v hudebním sále a přivítat první skupinu.

Pro seniory měli lektoři připravenou aplikaci Google Earth VR, která je k dispozici zdarma skre digitální platformu Steam a umožňuje volný pohyb v reálných lokalitách na různých místech planety. Poté, co publiku demonstrovali na příkladu španělského města Malaga ovládání a možnosti programu, vybídli je k tomu, ať si sami řeknou, na jaké místa planety by se chtěli podívat. Jedná se o město, kde třeba někdy trávili dovolenou? Nebo naopak lokalitu, kterou vždy chtěli navštívit, ale zatím neměli možnost? Počáteční ostych netrval dlouho a začalo se virtuálně cestovat jak při listování katalogem zájezdů. Účastníci se na přání podívali například do evropského centra luxusu Monaka. V Londýně se proletěli pod Tower Bridge, mezi mrakodrapy finančního centra či nad budovou Parlamentu. V Paříži hledali nejen Eiffelovu věž, ale také bulvár Champs – Elysées, oblíbenou čtvrť umělců Montmartre s dominantou v podobě baziliky Sacre-Coueur či místo posledního odpočinku mnoha slavných osobností – hřbitov Pére-Lachaise. Z ptačí perspektivy si prohlédli také stověžatou Prahu, kde hledali například Karlův most, Katedrálu sv. Víta, Žižkovský vysílač či Kavčí hory. Proletět se Grand Canyonem? Nebyl problém. Navštívit ikonický zámek Neuschweinstein a přitom neopustit Jeseník? Samozřejmě. Za zmínku stojí také pár speciálních aplikací, jako prohlídka interiéru slavné Sixtinské kaple s výzdobou malíře Michelangela či možnost rozhlédnout se z vrcholu americké hory Vesper Peak. V roli tlumočnice obě skupiny polských seniorů doprovázela Dagmar Ponechalová, jež občas plnila i roli "turistické průvodkyně" a obohatila program o doplňující střípky z historie a vlastní dojmy z cestování.

Během dvoudenního programu navštívily workshop virtuální reality také dvě dětské skupiny – jak návštěvníci kroužku 3D tisku ve Středisku volného času DUHA, tak žáci z Montessori třídy ZŠ Jeseník. Ačkoli i oni si mohli otestovat cestování v Google Earth VR, měli připraven také přeci jen hravější a interaktivnější program. Nic naplat – VR je populární technologií také ve světě videoher a byla by škoda se s těmito možostmi neseznámit zejména když umí být skutečně imerzivní. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je bránit obléhaný hrad s lukem v ruce, zahrát si na pistolníky ve westernové střílečce Guns'n'Stories či odolávat vlnám vesmírných nájezdníků v arkádové hře Xortex. Zdaleka největší úspěch mezi dětmi ale sklidila hra Gorilla Tag, při níž se hráč vžívá do role gorily, jenž se pohybuje či šplhá pouze za pomocí odrazů rukou a s ostatními gorilimi hraje hru "na babu". Vtip je v tom, že abyste se pohybovali rychle či dokázali zdolat skutečně vysoký strom, musí te se skutečně pořádně ohánět pažemi, v nichž třímáte pohybové seznory – a musím uznat, že kdybych se do toho pustil s takovou vervou, jako někteří školáci, nenajedl bych se další den ani lžičkou. Stejně jako v případě Google Earth VR jsou zmiňované hry k dispozici na Steamu zcela zdarma.

Vymyslet a zrealizovat atraktivní program pro dvě věkové skupiny mluvící dvěma jazyky není vůbec jednoduchý úkol – ale studenti Robin s Michalem se toho při své premiéře v roli lektorů zhostili bravurně. Po oba dva dny panovala v CSA dobrá atmosféra a účastníci jistě odcházeli nejen s novými zážitky, ale také s mnohem lepším povědomím o tom, co to vlastně virtuální realita je a k čemu se může hodit.
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: