Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Společná vášeň nezná hranice ani handicapy

Pod hlavičkou Centra společných aktivit se povedlo dát dohromady jedinečnou česko-polskou výstavu. V čítárně městské knihovny v Nyse se sešly výtvarné práce klientů české organizace Zahrada 2000 zabývající se sociální rehabilitací osob stižených duševním onemocněním a polského stacionáře SDS Caritas Nysa poskytujícího denní služby pro handicapované klienty. Výstava dostala příznačný název "Wspolna Pasja" ("Společná vášeň") a byla otevřena vernisáží 1. března 2022.

Obě organizace působí ve svých domovských regionech dlouhodobě, mají značné zásluhy v oblasti sociální rehabilitace a destigmatizace osob s duševním onemocněním a důležitou součástí jejich terapeutického programu jsou výtvarné a rukodělné dílny. (Kdo někdy navštívil jesenické Centrum společných aktivit na ulici 28. října, možná si všíml malého obchůdky Zahrady 2000 ihned naproti, kde jsou výrobky z dílen k dostání.) Propojení formou společné výstavy se tedy přímo nabízelo – a píle klientů byla konečně zůročena v březnu 2022. Do Nysy se v dobré náladě za slunečného, prvního březnové dne vydal circa desetičlenný kolektiv klientů i pracovníků Zahrady 2000 a byť se nemohli zúčastnit všichni vystavující, rozhodně bylo o čem vyprávět.

Precizně připravená výstava zdobí prostory čítárny v přízemí MiGBP Nysa v samém centru města a na první pohled je jasné, že ji nelze jen tak prolétnout. Má totiž velmi pestrý a komplexní charakter. Každý z vystavujících se věnuje totiž trochu jiné části výtvarného spektra, používá trochu jiné techniky a představuje svůj vlastní tvůrčí pohled. Dalo by se tedy říci, že co dílo, to příběh – a v případě české části výstavy to platí doslova, protože každý vystavující dostal možnost se svými slovy představit v krátkém medailonku. Polská část výstavy je v tomto směru kolektivní.
A co je tedy na výstavě k vidění konkrétně? Kdybych řekl "vše, na co si ráčíte vzpomenout," ani bych příliš nefabuloval. Obrazy malované různými technikami. Menší i velkoformátové fotografie. Ručně vyráběné šperky i ozdobené kamínky. Malovaná keramika. Loutky či ručně šité figurky, svíčky, zvířata z papírové maše  - a ani tento výčet nebude úplně kompletní. Potěšila milá slova ředitelky MiGBP v Nyse Anity Klakla, která vernisáž zahájila, stejně jako připravené drobné občerstvení.

Na vernisáž následně navazoval workshop neurografiky, o němž píšeme na jiném místě tohoto čísla.  Česká výprava se rozhodla využít slunečného počasí projít se z centra Nysy do sídla CDW na Poznaňské ulici pěšky. Cestou si výletníci prohlédli několik památek, včetně monumentálni jezdecké sochy generála Pilsudského, neméně impozantního interiéru baziliky sv. Jakuba a sv. Anežky či Minstberskou věž, jeden z pozůstatků opevnění Nysy, jehož historie sahá až do 14. století.

Z důvodu nadcházejících stavebních úprav v knihovně je výstava ke zhlédnutí pouze do 12. března. Přesto však její návštěvu lze doporučit – jednak je na ní k nalezení skutečně řada oku lahodících děl a dílek, jednak dokazuje, že vášen pro tvoření je mocná a dokáže překlenovat propasti i překonávat handicapy. Moc pěkná zpráva!
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: