Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Jak se neztratit v mapách

Jednou z posledních akcí uskutečněných v rámci projektu se v úterý 14. 6. stal workshop pojmenovaný "Svět v kostce". Účastníci se pod vedením lektora Adriana Kolodzieje nejen naučili pracovat s digitálními mapami v mapových aplikacích, ale také si osvěžili, jak správně číst údaje z tradiční mapy papírové.

Člověk nemusí být zrovna skautský vedoucí, aby docenil schopnost umět se snadno orientovat v mapách. Neztratit se na výletě ve městě, na venkově i v přírodě, patří mezi dovednosti, které se hodí snad úplně každému. Moderní nástroje orientaci ve světě snadno usnadňují, přesto je ale i dnes dobré umět číst starou dobrou papírovou mapu, jednoduše proto, že narozdíl od elektronických zařízení se papíru nevybijí baterie. Na akci pojmenované "Svět v kostce" si čeští a polští senioři vyzkoušeli oba systémy.

Lektorem workshopu byl Adrian Kolodziej, jenž je sekretářem bezpečnosti na Městském úřadu v Nyse. Krom toho je také dobrovolným hasičem, členem turistického oddílu PTTK Tryton Nysa a autorem cestovatelského blogu Świat gór (Svět hor). Je tedy nabíledni, že v mapách se Kolodziej musí vyznat opravdu detailně. Nejprve seznámil účastníky se základními pojmy, co se orientace v terénu týče a poté přešel k tradičním papírovým mapám. Kombinací teoretického výkladu a praktických úkolů seznámil účastníky s orientací mapy, čtením v legendě či určováním azimutu za pomocí kompasu. Naučil je ovládat měřítko a využívat pravítka či provázku k tomu, aby si na fyzické mapě dokázali vypočítat délku trasy.

Příchod mapových aplikací v počítačích a posléze v mobilních zařízeních znamenal v cyklistice skutečnou revoluci a kdo je umí používat, tomu dokáží cestování významně usnadnit. Návštěvníci za tímto účelem dostali zapůjčené nově zakoupení notebooky a tablety, které jim v tomto případě sloužily jako pracovní nástroj. Adrian Kolodziej je nejprve seznámil s polskou aplikací na plánování turistických tras Mapa Turystyczna, která umí taktéž posloužit, ale kvůli nutnosti být při jejím používání připojen k internetu a neschopnosti plánovat trasy mimo vyznačené stezky ji nefavorizuje. "Jedničkou na trhu" jsou podle něj Mapy.cz, fungující celosvětově a umožňující i práci v offline režimu, stejně jako řadu dalších funkcí a vychytávek, jež konkurenční aplikace nemají. Účastníci si vyzkoušeli, jak vypadá uživatelské rozhraní těchto aplikací, jak se ovládají a jak se v nich dají vyhledávat cíle a plánovat trasa. Kolodziej jim také představil další zajímavé aplikaci, jako například placený, ale poměrně levný PeakFinder, který umí rozpoznat a pojmenovat horské vrcholy v reálném čase či zpětně z fotografie. Nedocenitelným pomocníkem pak může být Ratunek (český ekvivalent se jmenuje Záchranka), který v případě nesnází umí na pár kliknutí vytočit číslo záchranné služby a zároveň odeslat informace o přesné poloze volajícího.

Workshop čtení v mapách byl podnětný a zajímavý, navíc ani tentokrát nechyběl čaj či káva a sladké i slané občerstvení. Práce s mapovými aplikacemi a jejich široké možnosti seniory rozhodně zaujaly a určitě je brzy použijí v praxi.
(jj)