Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Úvod do tajů "královské hry" v šach

Co vás napadne jako první, když se řekne "královská hra"? Zní-li vaše odpověď "šachy", pak byste se pravděpodobně cítili jako doma na šachovém workshopu, který se uskutečnil v pátek 18. února v Centru Dzialan Wspolnych v Nyse. Pod vedením šachového kouče a pedagoga Jarosława Dąbrowského se polští i čeští senioři naučili základům šachové hry a nakonec si odpočinuli u rozličných her deskových.

Zatímco kolébka šachu je nejasná a historicky si tento status nárokuje více zemí, fakt, že se jedná o jednu z nejpopulárnějších deskových her planety, je zcela nezpochybnitelný. Šachy jsou v podobě prakticky totožné s tou dnešní známy již od druhé poloviny 15. století a jejich obliba dodnes neuvadá. Své o tom ví rozhodně Jarosław Dąbrowski, hráč, trenér a pedagog, který vede Šachovou akademii Speed Chess v Glucholazích a královská hra je pro něj celoživotní vášní. Ostatně, jeho hluboké znalosti i neutuchající zápal byly poznat od prvních minut šachového workshopu, který připravil pro české a polské seniory a který byl realizován pod hlavičkou Centra Dzialan Wspolnych.

Hned na úvod se Dąbrowski rozhovořil o přínosech hry v šach. Rozvíjí myšlení i osobnost, pomáhají tříbit intelektuální schopnosti – a v neposlední řadě se stále jedná o dobrou, byť zdaleka ne plytkou zábavu. Vzhledem k tomu, že účastníci se rekrutovali převážně z řad úplných šachových začátečníků, vzal i Dąbrowski svou lekci šachu zcela od píky. Seznámil publikum s tím, jak vypadá hrací plocha – šachovnice, vysvětlil možné směry pohybu na ní a popsal označení řad a sloupců, které je zásadní pro přiřazení souřadnic každého hracího kamene, v tomto případě figury.

Neméně podrobné pak bylo jeho vysvětlování jednotlivých figur. K dispozici měl nejen výtečně připravenou interaktivní prezentaci, ale také pracovní listy doplněné kresbami a mnemotechnickými pomůckami v podobě kreativních říkanek. Systematicky představil možnosti tahů jednotlivých figur – pěšce, věže, střelce, jezdce a i královského páru tvořeného dámou a králem. Na závěr vysvětlil princip rošády a finálních tahů, tedy šachu a matu. Zde v textu to může působit letem světem, ale vězte, že teoretická průprava zabrala dobré dvě hodinky! Přestávka na teplý sendvič, zákusek a čaj či kávu rozhodně přišla vhod.

Aby se šachovým nováčkům hra ihned nezprotivila, patřil závěr oddechovějším, ale neméně zábavným deskovým hrám. Také k nim má Jarosław Dąbrowski zjevně kladný vztah a účastníci tak měli na výběr z plejády populárních titulů, mezi nimiž nechybělo Cirondo, Pictureka!, skládací hra Flexistikz, populární a jazykově univerzální Ubongo nebo barevné X-Tiles. Skupinky seniorů si vybrali hru dle libosti a v klidu strávili příjemně ubíhající čas do odjezdu. Aby měli na účast na workshopu upomínku a třeba i další motivaci předvést nově nabyté znalosti, obdrželi všichni účastníci diplom a drobný upomínkový předmět.

Doufejme, že díky preciznímu a zajímavému výkladu  Jarosława Dąbrowského si šachy získaly nové příznivce i mezi starší generací a věříme, že ani s lektorem samotným se nevidíme naposled.
(jj)