Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Rok v Knihovně Vincence Priessnitze

5. srpna loňského roku Knihovna Vincence Priessnitze poprvé otevřela dveře čtenářům po přestěhování do nových prostor v objektu Centra společných aktivit na ulici 28. října. Roční výročí poskytuje ideální příležitost k ohlédnutí – jak knihovna na novém místě zdomácněla?


První rok provozu v prostorách CSA byl rozhodně rokem atypickým. V podzimních měsících se ladily detaily provozu, letošní jaro zase činnost knihovny zbrzdila pauza vynucená vládními opatřeními proti šíření koronaviru. To nejdůležitější ovšem zůstalo – čtenáři zachovali Knihovně Vincence Priessnitze svou přízeň. "Knihovna se lidem líbí, pozitivní ohlasy byly na to, že je moderní. Návštěvnost rozhodně neklesla, umístěním knihovna netrpí, i když nejsme vidět úplně zvenku," potvrzuje vedoucí knihovny Eva Pavlíčková. "Maminky s dětmi si oblíbily novou podobu dětského oddělení, kde nechybí odpočinková zóna se sedacími vaky. Díky novým prostorám zde tráví více času," doplňuje ji kolegyně Daniela Přikrylová. Nespornou výhodu představují také nové prostory pro pořádání přednášek, besed a autorských čtení – konec stísněným akcím na staré budově, kde musela být účast z prostorových důvodů striktně omezena na pár desítek lidí. Ani na recepci již není prázdno. Personál knihovny doplnila paní recepční, u níž je možno kupříkladu zakoupit si vstupenky z rezervační sítě Městských kulturních zařízení. Odpověď na otázku, zda-li knihovna první rok fungování v nové budově zdomácněla, zní tedy – bezesporu.


Výročí sice poskytují příležitost k ohlédnutí do minulosti, neméně důležitý je ovšem pohled do budoucna. Jedním z ukazatelů, jakým směrem se knihovna vydává, je letos odstartovaný Projekt Bookstart, pomáhající rodičům s dětmi vybudovat si vztah ke čtení a propojujícího malého čtenáře s knihovnou prakticky již od kolébky. Knihovna bere ovšem na zřetel všechny věkové skupiny čtenářů. "Rádi bychom do knihovny 'přilákali' mládež ve věku zhruba 2. stupně základní školy či nižšího gymnázia, kdy probíhá pozvolný přechod čtenáře z dětského na dospělé oddělení,"  upřesňuje Eva Pavlíčková. Právě pro tyto čtenáře byl vytvořen speciální koutek na dospělém oddělení. V dlouhodobějším horizontu existuje plán na zkulturnění zahrady za knihovnou, která by se mohla stát nejen příjemným místem na čtení venku, ale také další lokalitou vhodnou k pořádání menších open-air kulturních akcí.


Knihovna Vincence Priessnitze žije i v prázdninových měsících, kdy zde probíhá série rozmanitých akcí pro děti. Na podzim si přijdou na své také dospělí čtenáři. Kalendář plánovaných akcí je skutečně nabitý, neb se do něj kromě déle plánovaných podniků musely vlézt také náhradní termíny  těch, které musely být odloženy kvůli jarní pandemii. Aktuální info o dění v knihovně naleznete vždy na (taktéž nových) webových stránkách http://www.knihovna-jesenik.cz.
(jj)