Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Koncert JSPS a sboru Hosanna v Nyse, 6. 4. 2019

S Jesenickým smíšeným pěveckým sborem na výjezdu v Polsku

To, že univerzální jazyk zpěvu spojuje, poznali v sobotu 6. dubna návštěvníci kostela Matky Boží Bolestné v Nyse. Odpoledne před večerní bohoslužbou jim zpříjemnil společný koncert nysského smíšeného sboru Hosanna a Jesenického smíšeného pěveckého sboru. Koncert se konal pod hlavičkou projektu Centra společných aktivit a oba sbory se po jeho ukončení mohly těšit na raut a společnou družbu.

Jesenický smíšený pěvecký sbor, který v loňském roce oslavil 20 let existence, zajisté dobře znáte nejen z našich stránek, ale především z řady vystoupení v rámci regionu. Repertoár sboru ovšem rozhodně má na to, aby svůj um předevedl i v zahraničí a proto s radostí přijal nabídku Centra společných aktivit a smíšeného pěveckého sboru Hosanna na společný koncert, který se uskutečnil v sobotu 6. dubna v kostele Matky Boží Bolestné v Nyse. Úvod "výjezdu" sice provázely dopravní komplikace, které si nezřídka vyžádaly i osobní nasazení jednotlivých členů sboru a jejich přátel, ovšem protože jesenický sbor byl dobře naladěn nejen, co se striktně hlasového pohledu týče, překážky byly překonány a první letošní "zahraniční" vystoupení sboru mohlo zdárně proběhnout.

Novogotický kostel Matky Boží Bolestné v Nyse byl postaven v roce 1906 při klášteru misijního řádu verbistů. Na první pohled se jedná o opečovávanou a udržovanou památku, která je navíc větší, než sakrální stavby, které známe z Jesenicka. Není proto divu, že "domácí" smíšený pěvecký sbor Hosanna pod vedením sbormistra Mariusze Drożdżala, se zaměřuje především na duchovní a chrámové písně. I tento pojem je však širší, než se na prvni pohled může zdát. Sbor například sklízel úspěchy s "Bolívijskými nešporami", což je soubor písní ze 17. století, na jehož tvorbě se podíleli jak jezuitští misionáři, tak původní jihoameričtí indiáni. Sbor se však úplně nevyhýbá ani světské hudbě. Výkony dam i pánů, z nichž nejstaršímu bylo 90 (!) let, byly doprovázeny zaslouženým potleskem a můžeme jen doufat, že sbor Hosanna přijme na oplátku pozvání na koncert do Jeseníku - koncert v některém z místních kostelů by byl bezesporu zážitkem.

Jesenický smíšený pěvecký sbor se v Nyse neztratil - a kdyby se ztratil některý ze členů, určitě by byl brzy nalezen dle výrazného červeného květu na klopě. Ze svého bohatého repertoáru tentokrát JSPS pod vedením sbormistyně Jitky Melicheríkové vybral skladby, které se hodily do kostelního prostředí - a soudě dle reakcí publika se citlivý výběr vyplatil. Domáci publikum si získali zařazením skladby "Niech mówią, że to nie jest miłość" polského skladatele Piotra Rubika, duchovní atmosféru pod klenbami skutečně krásného kostela podpořili tradiční "Ave Maria", uznání sklidili za své provedení balady "Tears In Heaven" od Erica Claptona a na závěr návštěvníkům v dobrém slova smyslu rozproudili krev skoro tanečním spirituálem "Hail Holy Queen".

Koncertem samotným ovšem program neskončil. Následovalo překvapení v podobě společného rautu s čajem, kávou, chlebičky i sladkými dobrotami. Po pořádné práci pořádná odměna, jak se říká. Členové nysského sboru obdarovali své jesenické protějšky hrníčky a JSPS jim jako poděkování přímo v šatně zazpíval polskou lidovou píseň, k níž se nakonec připojil i nejeden z domácích. Ačkoli oba sbory fungují na trochu odlišné bázi, bylo poznat to nejdůležitější - jazyk hudby spojuje. U kávy a zákusků se pak diskutovalo nejen o právě proběhnuvším vystoupení, ale vedoucí sborů spřádali také plány na další společné vystoupení, které by mohl provázet i zpěv společné písně. Prakticky za stmívání se pak členové obou sborů rozloučili - a je takřka jisté, že se neviděli naposled. Na Jesenicku i Nyssku je totiž pořád mnoho krásných míst a řada dobrých příležitostí si zazpívat.

(jj)