Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Tragická romance na pozadí historických proměn


Ve čtvrtek 5. března si návštěvníci jesenického Kina Pohoda v rámci projektu Centra společných aktivit užili špičkový filmový zážitek. Česko-polskému publiku byl v orignální verzi s českými titulky promítnut oceňovaný snímek polského režiséra Pawla Pawlikowského Studená válka.


To, že kulturní zážitky spojují, se již mnohokrát osvědčilo - a týká se to i filmu. Polská kinematografie se aktuálně těší mimořádně dobré pověsti a čeští diváci spolu s necelou čtyřicítkou polských hostů z řad posluchačů Univerzity III. věku v Nyse dostali příležitost zhlédnout první březnový čtvrtek v jesenickém Kině Pohoda zdarma aktuální snímek režiséra Pawla Pawlikowského Studená válka.


Režisér Pawel Pawlikowski sice strávil většinu života ve Velké Británii, ve svých posledních snímcích se ovšem znova obrací k domovskému Polsku a prokazuje schopnost zabývat se i problematickými tématy z nedávné historie. Důkazem budiž například snímek Ida (2013), otevírající na příběhu mladé dívky a její tety tématy zločinů za německé okupace, holokaustu i stalinistického režímu. Ida se stala vůbec prvním snímkem polské provenience, který získal Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film - a nominaci v identické kategorii si vysloužil i předloňský snímek Studená válka.


S Idou má Studená válka společný nejen zasazení do poválečného období polské historie (film se odehrává v letech 1949 - 1964), ale také černobílou kameru a archaický formát 4:3. Jinak je však Studená válka především příběhem milostným s výraznými hudebními motivy. Příběh se tyčí okolo vztahu charismatického skladatele Wiktora (Tomasz Kot) a živelné zpěvačky Zuly (Joanna Kulig). Jejich první setkání na konkurzu do státem sponzorovaného folklórního souboru vyústí v dramatickou romanci, během níž se oba dva milenci střídavě na celá léta rozcházejí a opětovně scházejí - ať již v kulisách rozděleného Berlína, slunné Jugoslávie či jazzem a bohémstvím nasáklé Paříže. Může fungovat vztah, kde protikladné osobnosti touží být spolu, ale v praxi to neumí? A jak do jejich romance zasáhnou historické souvislosti?


Před samotnou projekcí pohovořil o souvislostech filmu a osobnosti režiséra asi 80 přítomným divákům pedagog a filmový znalec Tomáš Svoboda. Využil přitom nejen své kinematografické erudice, ale taktéž znalosti polštiny, tudíž ve výkladu bez problémů přecházel z jednoho jazyka do druhého, za což mu patří velký dík. Studená válka se svou stopáží pod 90 minut patřila ke kratším snímkům, ovšem kompenzovala to sílou vizuálního i emociálního zážitku. I přes její neradostné vyznění panovala mezi návštěvníky při odchodu spokojená nálada a lze věřit, že projekce v nejedenom českém divákovi vzbudila zvýšený zájem nejen o Pawlikowského tvorbu, ale o polské filmy obecně.
(jj)