Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Za atraktivním studiem do polské Nysy

Kde může člověk z Jesenicka nejblíže studovat vysokou školu, nepočítáme-li různé detašované pobočky? Kdo tipuje Opavu či Olomouc, zapomněl se podívat na sever. Pro mnohé necelou hodinku cesty vzdálená Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa v polské Nyse láká i české studenty, jimž nabízí bakalářské i magisterské vzdělání ve 12 zajímavých a atraktivních oborech.

O rozvoj spolupráce mezi školami na obou stranách hranice dlouhodobě usiluje Jeseník i Nysa. Pod hlavičkou česko-polského projektu Centra společných aktivit přijel v úterý 12. února do Jeseníku osobně prorektor PWSZ v Nyse Piotr Bernat, aby možnosti studia na polské škole představil studentům maturitních ročníků, a to nejprve na SOŠ strojírenské a stavební a následně na Gymnáziu Jeseník. Ač ke studentům hovořil ve své mateřské polštině, prezentaci v délce cca jedné vyučovací hodiny měl připravenou v češtině. Jeho slova navíc překládala a doplňovala manažerka projektu CSA Dagmar Ponechalová, nemohlo se tehdy stát, že by studenti v představení školy tápali, ale naopak se dozvěděli řadu užitečných informací o studiu "za humny".

PWSZ Nysa je založenou v roce 2001. Během necelých dvou dekád existence se rozrostla a v současné době disponuje 300 zaměstnanci a studuje na ní celkem 3000 studentů ve 12 studijních programech. Mezi nimi se objevují i zajímavé a netradiční obory, které by student z Jesenicka kolikrát musel studovat o stovky kilometrů dále. Posuďte sami - student PWSZ Nysa si může vybrat z oborů jako Architektura, Vnitrostátní bezpečnost, Dietetika, Finance a účetnictví, Informatika, Jazz a estrádní hudba, Kosmetologie, Anglická a německá filologie, Ošetřovatelství, Psychofyzikální formování člověka (např. obor Osobní trenér), Záchranářství či Řízení výroby a služeb. Specifikem polského vzdělávacího systému je praktičtější zaměření bakalářských studijních programů, což by mohlo nejednomu studentovi vyhovovat.

Rozmanitosti oborů odpovídá i praktické zázemí školy, kde se nachází řada odborných učeben a laboratoří jako metrologická, chemická, biochemická, fyzikální či dietologická, ale také například sochařské či nahrávací studio. Jakožto státní vysoká škola nabízí PWSZ studium bezplatně (to samosebou platí i pro české studenty), ale může nabídnout i řadu dalších benefitů - zajišťuje kupříkladu placené stáže v Polsku i v zahraničí pro studenty, vypisuje řadu stipendijních programů nebo příspívá studentům na bydlení v prvním roce studia. Moderní vzdělávací instituce se neobejde bez rozvíjení zahraniční spolupráce - a i v tomto ohledu se může PWSZ Nysa pochlubit hustou sítí kontaktů. Škola spolupracuje nejen s dalšími univerzitami v rámci EU, ale také se školami z Indie, Vietnamu či Mexika.

Studenti obou českých středních škol věnovali sdělovaným informacím pozornost a návštěva prorektora Bernata tak rozhodně nebyla marná. Mnohým může příjít nabídka studia v blízké Nyse vhod až za pár měsíců - zatímco mnohé české vysoké školy uzavírají příhlášky již nyní, přihlášku na PWSZ Nysa mohou letošní maturanti podat v klidu a pohodě až mezi 3. červnem a 22. červencem, a to i elektronicky. Více informací najdou případní zájemci na webu http://www.pwsz.nysa.pl.

(jj)