Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Když jsou knihovnice také výtvarnice

Již potřetí se pod hlavičkou Centra společných aktivit uskutečnilo společné setkání pracovnic knihoven z obou stran česko-polské hranice. Termín tentokrát připadl na středu 6. dubna 2022, dějištěm se stalo sídlo Centra Dzialan Wspolnych v Nyse. Tématem setkaní byla tentokrát kreativní práce s textem a literaturou, která měla výrazný přesah do výtvarné sféry.

V budově CDW se tentokrát sešly pracovnice Mieskej i Gminnej Biblioteky Publicznej v Nyse včetně personálu střediskových knihoven, českou stranu reprezentovala delegace z Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku. Úvodním bodem programu byla přednáška vedoucí dětského oddělení MiGBP Nysa Marzeny Andruchowicz, v jejímž rámci prezentovala nedávno nabyté znalosti z tématického workshopu na téma "Knížka a čtenář". Nutno říci, že se jednalo o opravdu bohatý a rozvětvený materiál, který se zabýval především konkrétními způsoby, jak s dětskými čtenáří budovat vztah k textu, literatuře a knihám. Obsáhnout všechny náměty není v možnostech tohoto článku, uveďme proto alespoň pár příkladů.

Kreativně lze pracovat například s vystříhanými slovy z novin či časopisů, z nichž (či za jejichž použití), pak děti tvoří básničku nebo povídku. Populární jsou kaligramy, jisté "obrazy psané slovem", dalším výstupem mohou být koláže či scrapbooky obsahující text. Prezentace se věnovala také originálním metodám, jak zpracovat čtenářský deník nebo prezentaci konkrétní knihy - na fotografiích jsme viděli knihu jako pizzu v krabici, knihu v tašce, deník jako náramek s přívěsky či zpracovaný na oděvním ramínku. Došlo i na tvorbu křížovek, doplňovaček a rébusů, stejně jako na tvoření příběhů za pomocí symbolů. Tyto nápady jsou zužitkovatelné nejen v knihovnách, ale také na základních školách či v mimoškolních kroužcích.

Druhá část setkání byla zahájena prezentací výtvarných prací s jarní tématickou, které s návštěvníky dětského oddělení vyrábí v pobočkách MiGBP. Výmluvnější bude v tomto případě prohlídka fotogalerie, nicméně mezi výtvarnými dílky se objevily například různě zpracovaní motýli, květiny, mrkvičky, vlaštovky, květináč papírových hyacintů či dokonce improvizované akvárium. To knihovnice z Jeseníku s sebou výtvarná dílka nevezla - ostatně, výtvarné kroužky pro děti předškolního až školního věku má v Jeseníku na starosti jiná příspěvková organizace (Středisko volného času DUHA). Zato představily způsob, jakým se čtenářem, potažmo jeho rodiči, pracují v podstatě již od narození. Projekt Bookstart jim poskytne úvodní balíček pro budoucího čtenáře, do FreeValda klubíku můžou později chodit s maminkou či tatínkem za pohádkami. Těchto aktivit se v jesenické knihovně koná více a zájemce bude nejlepší odkázat na webové stránky http://www.knihovna-jesenik.cz/.

Závěrem pak došlo i na praktický výtvarný workshop, kdy se knihovnice (opět pod vedením paní Andruchowicz) naučily vyrobit si pestrobarevného ptáka za pomocí surovin jako papírové ubrousky napuštěné vodovými barvami, zmuchlané noviny, lepidlo či alobal. Výsledek byl o dost lepší, než by člověk po přečtění tohoto receptu čekal - originální ptactvo můžete opět obdivovat ve webové galerii. Třetí přeshraniční setkání knihoven bylo opět příjemné, vydařené a nelze než vyslovit přání, aby polsko-česká kooperace knihoven pokračovala i po skončení projektu CSA.

(jj)

FOTOGALERIE ZDE: