Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Přeshraniční setkání knihoven - slibná současnost i pohled do budoucnosti

Ve středu 20. prosince se pod hlavičkou Centra dzialan wspolnych uskutečnilo v polské Nyse premiérové přeshraniční setkání knihoven z obou sousedících regionů. Za českou stranu se zúčastnily vedoucí knihoven v Jeseníku a Bělé pod Pradědem. Setkání se zdaleka netočilo jen kolem knih, ale představilo i další způsoby, kterými může být život v knihovně obohacen - od kulturních a vzdělávacích akcí až po využívání multimédií, rozšířené reality či dokonce robotiky.


První ročník přeshraničního setkání s knihoven nebyl ještě "kongresem" v pravém slova smyslu - kdyby se jej měly účastnit všechny knihovny z Jesenicka a Nyska, či snad dokonce ještě hosté ze vzdálenějších regionů, do objektu Centra dzialan wspolnych na Poznaňské ulici by se akce určitě nevměstnala. Přesto se jednalo o dobře vymyšlenou, připravenou a podnětnou akci, která ukázala, co má knihovnictví na obou stranách hranice společného a kde se naopak nalézá potenciál pro rozšíření.
Úvodní přednáška se věnovala dětskému oddělené Mieskej i Gminnej Biblioteky Publicznej v Nyse. Představeny byly nejen základní údaje, ale především možnosti vyžití pro děti v rámci různých her, soutěží, dílen a kulturních akcí, a to jak během školního roku, tak o prázdninách. Eva Pavlíčková z Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku zevrubně představila historii i činnost jesenické knihovny, a to s důrazem na náročný proces stěhování knihovny do nových prostor, které probíhalo v létě letošního roku. Prezentaci doprovázela řada fotografií a zajímavých statistik - věděli jste například, že jen za loňský rok přibylo do knihovního fondu přes 1600 výtisků? Knihovnu mají také v dalším z měst, které je od česko-polské hranice  co by kamenem dohodil - historickém Paczkowě. Halina Kruszewska představila malou, ale domáckou knihovnu podobného střihu, jaké známe u nás. Místo zaslíbené nejen čtení, ale především různým kulturním a společenským akcím, od autorských čtení a cestopisných přednášek až po akce pro děti včetně populární Noci s Andersenem. Minimálně v tento moment již návštěvníkovi musely vyplynout zřetelné spojitosti - knihovny jsou v ČR i v Polsku důležitou součástí společenského života bez ohledu na velikost obce a jejich činnost se zdaleka neomezuje jen na výpůjční služby.


Roboti mezi regály


Že však mohou být knihovny ještě mnohem dál, ukázaly přednášky následující po pauze na kávu.  Nesmírně zajímavá byla prezentace hostů z polské Lubani, zhruba dvacetitisícového města ležícího poblíž česko-polsko-německého trojmezí. V tamní knihovně se naučili pro zpestření služeb i programu pro děti využívat moderní technologie. Vše, co stačilo na rozjezd, bylo několik tabletů a kreativní úsilí. Za pomocí bezplatné aplikace Action Track vytvořili několik her pro děti na bázi rozšířené reality vhodných do knihovny i do ulic města. Další bezplatná aplikace Quiver umožňuje dětem vytvářet omalovánky, které se po naskenování tabletem či telefonem rozpohybují a nabídnou čtenáří nějakou minihru. Personál knihovny pod vedením Ewy Źbikowské ukázal také knihy, které opět prostřednictvím augmentované reality spolupracují s chytrými zařízeními a jejich prostřednictvím zobrazovat "oživlé" ilustrace.
Následně prezentované věci, které v knihovně v Lubani také mají, již byly trochu nákladnější, ovšem při jejichž nákupu zase knihovna šikovně využila dotačních titulů. Zejména dětští návštevníci se tak mohou v knihovně seznámit s programovatelnými robotickými stavebnicemi Lego Wedo či pokročilejšími Lego Mindstorms, nebo vymýšlet jednodušší i náročnější úkoly pro programovatelné roboty Photon. Ostatně, jednu rodinku Photonů vzali knihovníci z Lubani s sebou, rozdali účastníkům tablety a v rámci krátkého workshopu je naučili, jak rozdávat robůtkům základní pokyny pomocí mobilního zařízení. Velmi originální zpestření.


Knihovna jako "třetí místo"


Jistou variantu knihovnické budoucnosti představuje také mediatéka pod MiGBP v Nyse, jíž má na starost Pawel Pawlik. Ten s téměř akademickou detailností představil ideu "třetího místa" - tedy prostoru, kde se člověk nemusí věnovat ani pracovním, ani domácím povinnostem, ale naopak využívá čas k socializaci a relaxaci. Taková by měly být právě i nyská mediatéka. Její činnost se opírá o tři hlavní pilíře. Prvním z nich jsou deskové a karetní hry, které zde chodí příznivci hrát nejen v rámci pravidelných klubů. Ty sofistikovanější a složitější z nich mohou mít až osmihodinové partie a účastníci je hrají ve vyhrazených termínech až do večerních hodin. Druhým jsou herní konzole - v mediatéce je k dispozici nejen Playstation 4, ale i zařízení pro virtuální realitu Playstation VR, doplněné o řadu her a edukativních programů. Populární je taktéž sledování přenosů z e-sportových turnajů, jako IEM v polských Katowicích, jeden z největších v Evropě. Posledním pilířem těšícím se velké oblíbě je také anime a manga. Fanoušci specificky kreslených žánrů s původem v Japonsku se v mediatéce mohou těšit nejen na své oblíbené komiksy, ale také na tématické akce v převlecích, jako byl již v letošním roce cukrovinkami obsypaný Sweetcon či strašidelný Hollowcon.


Zpět ke klasice


Realita venkovských knihoven je ovšem aplikaci té virtuální stále na hony vzdálena. Své o tom ví i Kamila Sikorová z knihovny v Bělé pod Pradědem, jež je od roku 2016 součástí tamního multifunknčního centra Bělá v pohybu. Prostory knihovny samotné jsou menší, než bývaly před stěhováním, na druhou stranu poskytuje centrum dostatečné zázemí pro přednášky, besedy, akce pro děti a vůbec další doprovodné činnosti, jejichž plejáda je vskutku bohatá. Zajímavý byl údaj o využívání veřejného internetu - zatímco kdysi se na internet v knihovnách téměř stály fronty, v Bělé jej za rok využijí v průměru čtyři návštěvníci. Inu, mobilní internet očividně pokročil mílovými kroky. Poslední knihovnou, která se na setkání prostřednictvím Bernardetty Tokarczyk prezentovala, byla ta z polských Lambinowic, vzdálených asi 17 km od Nysy. I tam se jedná spíš o menší knihovnu, právě procházející rekonstrukcí, která má ale nezanedbatelný vliv na pestrost kulturního života v obci. Bohatá fotogalerie o tom svědčila více než výmluvně.
Po takové informační náloži přišel vhod společný oběd zajištěný prostřednictvím bohatého studeného rautu s tortilami, obloženými chleby, bruschettou či smaženým květákam. Tečkou za společně stráveným dnem a vhodnou činností na vyčištění informacemi zatížené hlavy se stal výtvarný workshop, v jehož rámci si účastníci mohli za pomocí polystyrenového korpusu, papírové maše a temperových barev vyrobit stylizované rozříznuté jablíčko.
Premiérové setkání knihoven z obou stran hranice bylo bezesporu vydařenou akcí, kdy se ukázalo jak to, že role knihoven v ČR a v Polsku jsou v lecčems podobné, tak to, že jistým (ovšem určitě ne jediným) modelem vývoje knihoven může být směřování k multimediálním centrům. Další novinky si třeba v obměněné sestavě knihoven povíme zase příští rok.
 (jj)