Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít
29.09. | Setkání knihoven - cz

Deskové hry pro velké i malé

Prázdniny patří různým volnočasovým kratochvílím - a jednou z těch, které patří mezi univerzálně oblíbené, jsou deskové hry. V pátek 23. července se uskutečnilo setkání příznivců deskového hraní v objektu Centra Dzialań Wspolnych v polské Nyse.

Nejednalo se o zdaleka první akci v rámci projektu, která byla zasvěcena právě deskovému hraní - jednak taková setkání patří mezi nejoblíbenější, jednak se jedná o akci, kde se snadno láme případná jazyková či kulturní bariéra, neb nejpopulárnější deskové hry v ČR a Polsku jsou si v zásadě podobné. Nejinak tomu bylo také v pátek 23. července, kde se setkali čeští a polští hráči deskovek různého věku v Centru Dzialań Wspolnych v Nyse. Počasí přálo spíše venkovnímu programu a ten byl původně také v plánu. Nicméně plány jsou od toho, aby nevycházely a plánovanou projižďku turistickým vláčkem po atraktivních místech Nysy bylo nutné zrušit kvůli technické závadě. S deskovými hrami si ovšem účastníci bohatě vystačili.

Čeští i polští účastníci si nejprve společně zahráli známou losovací hru bingo. Její princip je univerzální a nepotřebuje mnoho vysvětlování - každý hráč zkrátka obdrží hrací kartu s čísly, na níž průběžně označuje čísla tažená z osudí hracími kameny. Cílem hry je nasbírat co nejdříve vítěznou formaci, většinou vodorovnou či svislou řadu. Po skončení binga pak měli účastnici "volný program" a na výběr z několika populárních deskových her. A kdo se o společenské hry v životě byť jen párkrát otřel, musel být jako doma. Šikovnost prověřila Jenga či Mistakos:Válka židlí, postřeh zase Dobble. V Želvích závodech se protihráči co nejrychleji snažili dostat svou želvičku k chutné hlávce salátu a výrečnost v obou jazycích zase známý Dixit. Nakonec to vypadalo, že se účastníkům ani nebude chtít domů.

Každý, kdo se prádzninového deskohraní zúčastnil, obdržel svačinu a malou pozornost. Nejedná se o poslední příležitost, jak si v rámci projektu zahrát deskové hry - věřme, že i ty následující se setkají s oblibou.
(jj)