Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít
29.09. | Setkání knihoven - cz

Nysu z oken vláčku vystřídaly poznatky o zdraví

Ve čtvrtek 12. srpna se jeseničtí senioři vypravili do polské Nysy. Připravena pro ně byla jak netradiční projížďka městem v rámci cyklu Poznávání regionů, tak cvičení pod vedením profesionální instruktorky a přednáška o uvědomělém spotřebitelském chování.

Počasí v polovině srpna bylo řádně letní a přímo svádělo k výletům. Skupina jesenických seniorů vyrazila pod hlavičkou CSA již poněkolikáté do hlavního města sousedícího polského okresu, kde pro ně kolegyně z Nysy měly přichystaný pestrý program. Jeho prvním bodem byla projížďka historickým centrem Nysy – a to v turistickém vláčku. Tyto vláčky lze již spatřit v mnoha městských centrech a na průvod organizovaných skupin se jedná o ideální "přibližovadlo" – přinejmenším zajišťuje, že se nikdo ze skupiny nebude zbytečně zdržovat a toulat. Projížďku centrem doprovázela svým výkladem polská průvodkyně, zajištěno bylo také tlumočení. Od startovního bodu před sídlem Centra Dzialan Wspolnych na Poznaňské ulici se vláček nejprve vypravil směrem k Fortu Prusy, součástí komplexu historických opevnění města. Obtočil se okolo monumentální Bismarckovy věže a zamířil do samotného centra města. Ač je Nysa městem moderním, historickými budovami se to v jejím centru jen hemží – a nemusíme mít zrovna na mysli nejznámější architektonické památky, ale zachovalé budovy, v nichž sídlily (potažmo dodnes sídlí) instituce jako školy, pošta či požární zbrojnice. Na populární turistické cíle ovšem taktéž došlo – pasažéři vláčku si prohlédli Baziliku sv. Jakuba a sv. Anežky, Kostel sv. Petra a Pavla, náměstí s historickou budovou knihovny, další zachovalé součásti opevnění v podobě Wroclawské a Minstrberské brány či zachovalý Bastion sv. Hedviky. Nysa toho nabízí mnohem více, než se dá stihnout během zhruba tři čtvrtě hodiny trvající projížďky, ovšem samotné centrum bylo projeto skrz na skrz.

Po návratu do prostor Centra následovala pauza na občerstvení a regeneraci, kterou okolo poledne vystřídaly další aktivity, tentokrát pod záštitou cyklu "Zdraví seniora", v jehož rámci se v minulosti již odehrála například procházka po opevněních s nordicwalkingovými holemi. Tentokrát se na výlet nešlo – což ale neznamená, že by se akce obešla bez pohybu. Přítomné seniory si totiž nejprve vzala do parády instruktorka fitness Sonia Dziergas-Potoczak a představila jim hned několik sad cviků – vsedě, vestoje i za asistence posilovací gumy. Kdo míní, že cvičení vsedě přeci není žádné cvičení, toho by paní instruktorka rychle vyvedla z omylu – "opakovačky" byly poměrně intenzivní,  pauz na odpočinek nebylo mnoho a po třičtvrtěhodině byli cvičící nejen slušně rozhýbání, ale také se v horkém počasí řádně zapotili. Poté dostala slovo odbornice na výživu Martę Misiarz, která si připravila přednášku na téma uvědomělé, či, chcete-li, informované spotřeby. Soustředila se na především na to, jak při nakupování rozlišit kvalitní a přírodní produkty od náhražek, co ve skutečnosti znamenají často kryptická či nesrozumitelná spotřebitelská označení či jakých aditiv v potravinách je lepší se vyvarovat a která jsou naopak totožná s přírodními látkami. Zastavila se taky u evropské legislativy a poučila spotřebitele o tom, jaké informace je výrobce u svého zboží povinen uvádět a jak se v těcht informacích orientovat. Přednáška byla informačně bohatá a rozhodně se v jejím případě hodí vyzdvihnout nejen práci lektorky, ale také tlumočníka, jenž si musel poradit s mnhody skutečně komplikovaným názvoslovím.

Také další výlet do Nysy lze bezesporu považovat za vydařený. Program a pohostinnost jsme mohli polským hostitelům vynahradit hned další den, kdy se "Poznávání regionů" přesunulo na druhou stranu hranice.
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: