Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Jeseničtí senioři poznávali nyské památky

V pátek 8. listopadu se pod hlavičkou projektu Centra společných aktivit vydala skupina cca 30 seniorů z Jesenicka na výlet do polské Nysy. V rámci první akce z cyklu "Poznáváme Nysu" je čekala prohlídka historických památek spolu s polskými kolegy zakončená společným obědem a cestopisnou přednáškou o Peru.


Přestože nadvládu již převzal měsíc listopad, pátek 8. listopadu nabídnul ještě přijatelné počasí pro výlet - alespoň v tom ohledu, že den se obešel bez srážek, větru a mrazu. Necelá třicítka seniorů z Jesenicka tak využila příležitosti vypravit se v rámci česko-polského projektu Centra společných aktivit na výlet do polské Nysy. Startovním bodem výpravy bylo sídlo polského Centra Dzialan Wspolnych na Poznaňské ulici, odkud zamířila skupina do Bastionu sv. Hedviky. Zde se setkala s polskou skupinou a dostalo se jim přivítání od průvodce Jaroslawa Srebacze z Informačního centra pod Nyskim Domem Kultury. O to, aby výkladu česká výprava bez problémů rozuměla, se staral pohotový tlumočník Tadeusz Kuchejda. Pokračovalo se k snad vůbec nejvýznamnější památce "slezského Říma" a jedné ze 110 nevýznamnějších památek Polska vůbec - Bazilice minor sv. Jakuba a Anežky, která v současné době prochází rekonstrukcí stejně jako mnoho dalších lokalit v centru Nysy. Výprava mohla nahlédnout do přilehlého a neméně majestátního objektu bývalé zvonice, kde si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu katedrálního pokladu. Prohlídka centra byly zakončena u tzv. Münsterberské brány (také Ziębická věž). 42 m vysoká obranná věž, jejíž základy byly položeny již v roce 1350. Jedna ze dvou dochovaných věží u bývalých městských bran rozhodně budí respekt a zajímavá je i přístupná maketa středověkého centra města. Přestože se povedlo obejít pouze malou část historie, jež památkami nabité centrum Nysy nabízí, vycházka trvala přes dvě hodiny.


Čeští a polští senioři se následně vypravili zpět do budovy CDW, kde po chladné listopadové procházce rozhodně přišel vhod teplý oběd v podobě husté gulášové polévky s pečivem. Nechyběl ani dezert a káva. Po obědě dorazil do budovy Centra polský spisovatel a cestoval Krzysztof Petkie, aby účastníkům výpravy popovídal o své cestě do jihoamerického Peru. Přednáška (taktéž tlumočená) byla doprovázena promítáním fotografií a zahrnovala jak návštěvu poměrně divokého hlavního města Lima, tak putování přes vrcholy a průsmyky And a výpravu do džungle za indiánskými kmeny žijícími daleko od civilizace. Petkie působil sebejistě a zábavně, přičemž některé jeho historky byly tak srozumitelné, že ani nebylo nutné je překládat. Okolo druhé hodiny odpolední odcestovala výprava zpět do Jeseníku s pocitem příjemně strávené časti dne. Vzhledem k tomu, kolik zajímavých míst Nysa ještě nabízí, se cesta za jejich poznáváním určitě nekoná naposledy.
 (jj)

FOTOGALERIE ZDE: