Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Pandemická opatření pokračují

"Druhá vlna" pandemie onemocnění Covid-19 se razantně prohnala především evropskými státy a zatímco se zdá, že v rámci České republiky, která v průběhu uplynulého měsíce patřila mezi nechvalné "lídry" Evropy co do počtu nakažených i zemřelých na 100 000 obyvatel, již dochází ke snižování, v Polsku pandemie pravděpodobně teprve kulminuje či kulminovat bude. Druhá vlna se dotkla určitým způsobem daleko většího počtu lidí, než vlna první a přijatá opatření dosáhla téměř stejně paralyzující úrovně, jako na jaře. 

Přestože většině obyvatel obou zemí není potřeba opatření, která silně ovlivňují mnoho aspekt pracovního i osobního života, zvláště připomínat, pro srovnání se na ně lze podívat zde:
Aktuální opatření platná v České republice (zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR)
Aktuální opatření platná v Polsku (zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR)
Pro činnost Centra společných aktivit jsou klíčová především opatření týkající se organizace akcí a shromažďování osob. V obou zemích jsou v současné době veškeré kulturní a společenské akce zakázány a shromažďování osob (s patřičnými výjimkami, jako jsou např. zaměstnanci či členové jedné domácnosti) omezeno na 2 osoby v ČR a 6 osob v Polsku.  Mezi další přetrvávající komplikace patří přechod všech škol kromě mateřských na distanční způsob výuky v obou zemích, či omezení pohybu pro osoby starší 70 let v Polsku. Ztížené, byť narozdíl od jara ne nemožné, je i cestování mezi oběma zeměmi. Na jednotném evropském semaforu jsou oba státy červené, tudíž je osoba, které se z daného státu navrací, povinna předložit negativní test na koronavirus, pokud na jeho území strávila více, než 12 hodin.

V ČR v současné době platí do 20. 11. nouzový stav, na nějž se váží i termíny jednoltivých opatření, lze ovšem téměř s jistotou předpokládat, že bude prodloužen. Polská opatření jsou nyní platná do 29. 11. a lze očekávat totéž.  V takto nejistém období nelze vůbec předpokládat, zda do konce letošního kalendářního roku proběhnou nějaké akce pod hlavičkou Centra společných aktivit - a to zejména s ohledem na předpokládané pomalé tempo uvolňování restrikcí a vánoční svátky. Přesto můžeme říci, že odložené podzimní akce jako Workshop macrame či Výstup na Biskupskou kupu  by měly proběhnout v náhradních termínech v příštím roce. Doufáme, že Centru společných aktivit zachováte přízeň a přejeme vám, ať se v této nelehké době těšíte zejména pevnému tělesnému i duševnímu zdraví.
FOTO ilustrační, Miroslava Chrienová, pixabay.com

Tým CSA