Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

O projektu

Jesenické Centrum společných aktivit jde do finále

Stavba budovy Centra společných aktivit v zadním traktu Divadla Petra Bezruče finišuje. Konec stavebních prací je naplánován na 30. dubna letošního roku, následovat bude montáž a vybavení interiéru. V provozu by Centrum společných aktivit mohlo být již během prázdninových měsíců, slavnostní otevření pak proběhne ihned ze začátku září.

Kolemjdoucí, kteří v těchto dnech nahlédnou do dvora Divadla Petra Bezruče, uvidí prakticky již hotovou stavbu, která během pouhých pár měsíců přivítá první návštěvníky. Termín dokončení stavby musel být z důvodu klimatických podmínek panujících v zimních měsících a dodatečných stavebních prací sice posunut na 30. duben, toto poslední zdržení však z praktického hlediska nemá již relevantní váhu. V současné době probíhají v objektu práce na nezbytných detailech. "Uvnitř stavby se realizují již dokončovací práce, probíhá montáž podlah a sádrokartonových stěn a podhledů, obklady, dlažby a řeší se pozice koncových prvků. Probíhají práce na fasádě, montáži výtahu a vnitřních omítkách a malbách. Hotovy jsou již všechny technické rozvody včetně vzduchotechniky a vytápění,“ prozradil vedoucí oddělení investic Městského úřadu Jeseník Jiří Uher. Ještě namontovat dveře, provést koncové úpravy povrchů - a Centrum společných aktivit bude hotovo. 

Tedy, ne zcela - na stavební část naváže výbava interiéru - od polic na knihy přes veškerou elektroniku až po poslední lampičku, aby bylo Centrum společných aktivit dokonale připraveno na své první návštěvníky. Tento proces by měl být hotov do konce června a během prázdninových měsíců tak prostory Centra společných aktivit mohou využívat první návštěvníci. Samostatnou kapitolou v rámci vybavení interiéru je pak stěhování Knihovny Vincenze Priessnitze do nových prostor, o němž budeme informovat zvlášť. Slavnostní otevření Centra s doprovodným programem je aktuálně naplánováno na pátek 6. září 2018 a bude zajisté plné překvapení.

Budova Centra společných aktivit vznikla v zadním traktu Divadla Petra Bezruče kompletní přestavbou někdejších objektů loutkového divadla a zahradního domku a jejich propojením zbrusu novou přístavbou. Kromě toho, že se stane novým domovem Knihovny Vincenze Priessnitze, nabídne také zázemí pro řadu rozličných aktivit - workshopovou místnost, multimediální učebnu či hudební salonek. Samozřejmostí je přítomnost recepce a bezbariérový přístup. Právě aktivity v rámci česko-polského projektu “Centrum společných aktivit – kooperační síť samospráv a NNO partnerských měst“ budou páteří dění v prostorách centra. Hezké, funkční a důstojné prostory pro společné setkávání jsou netrpělivě vyhlíženou novinkou a budou otevřené komukoli, kdo bude mít zájem o spolupráci. Je na co se těšit!

(jj)

Centrum společných aktivit zahajuje novou kapitolu česko-polské spolupráce

První říjnový den loňského roku byl zahájen projekt "Centrum společných aktivit - kooperační síť samospráv a NNO partnerských měst". Odstartoval tak běh na dlouhou trať, na jehož konci bude životaschopná přeshrační komunikační síť propojující neziskové organizace podobného zaměření v jesenickém i nysském regionu.

Mnozí ze čtenářů určitě slyšeli o Centru společných aktivit (CSA) jako o budově, která se má mímo jiné stát novým domovem pro knihovnu. Skutečnost je však mnohem obsáhlejší. Projekt Centra společných aktivit je především o tom, co novou budovu oživí – souboru rozličných aktivit a budování kooperační sítě, která by měla povýšit česko-polské vztahy v kulturně společenské oblasti na novou úroveň.

Společné přeshraniční aktivity realizované s polskými partnery v Jeseníku již známe. Potenciál pro spolupráci je však mnohem větší, a to zejména v neziskovém sektoru. Centrum společných aktivit má být středobodem česko-polské kooporační sítě. Chceme dát dohromady podobné skupiny obyvatel z obou stran hranice tak, aby mohli sdílet zkušenosti a zážitky. Děti, senioři, umělci, zájmové a vzdělávací spolky, neziskové organizace, sportovci – dveře CSA jsou otevřené každému, kdo má zájem. Koníčky a záliby, které nás spojují, jsou totiž důležitější, než pomyslné bariéry v podobě státní hranice či odlišného jazyka.

Kooperační síť samozřejmě nemůže existovat bez adekvátního zázemí. V Jeseníku vznikne představbou zadního traktu Divadla Petra Bezruče, kde bude k dispozici nová interaktivní knihovna, multimediální učebna, hudební sál či projektová místnost s kuchyňkou. Centrum v Nyse bude mít dvě části: 4 přestavěné místnosti s konferenční místností v objektu tamní multimediální knihovny a přestavěný altán v parku Paderevského pro venkovní akce. Tato místa budou přizpůsobena široké škále kulturně-společenských aktivit – přednáškám, besedám, workshopům, dílnám, hrám, setkávání apod. Nápadům se meze nekladou a v CSA můžeme být s lecčím nápomocni – zajistíme odměny lektorům, služby tlumočníka či dopravu v případě cest do Polska.

Aktivity v CSA odstartují k 1. říjnu 2018. Pokud vás projekt zaujal a rádi byste se do něj zapojili již nyní, další informace i potřebné kontakty vám nabídnou právě tyto webové stránky Přejeme příjemné a inspirativní čtení.

Tým CSA