Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít
29.09. | Setkání knihoven - cz

Po stopách velikánů jesenického lázeňství

Vincenz Priessnitz a Johann Schroth. Historičtí souputníci, rivalové a konkurenti, jejichž léčebné metody si v něčem byly velmi podobné a v něčem se zásadně rozcházely, se nesmazatelně zapsali do historie Jesenicka - nejen tím, že založili dvoje dosud fungující léčebné ústavy. Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku i Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové patří mezi perly regionu a také proto se zde v pátek 13. srpna vypravili čeští i polští senioři, aby společně načerpali informace o bohaté lázeňské historii Jesenicka.

První zastávkou se stalo Muzeum Johanna Schrotha v Lipové-lázních, věnované jak osobě zakladatele lázní, tak expozice zaměřená na geografii a geologii Lipové-lázní a v neposlední řadě také místnost připomínající neslavně proslulou Frývaldovskou stávku z roku 1931 a běžný venkonský život. Následovala prohlídka Schrothových léčebných lázní, které byly v roce 2017 po několikaleté kompletní uzávěře znova otevřeny soukromou společností, která areál lipovských lázní nadále zvelebuje, rekonstruuje a pod jejímiž křídly se lázně vrací k někdejší prosperitě. Ještě před obědem se pak výprava přesunula přímo do centra města Jeseníku, kde si prohlédla náměstí s radnicí, informační centrum a expozici v budově historické Katovny a zámecké náměstí s Vodní tvrzí, kde sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka.

O oběd bylo postaráno v hotelu Slunný Dvůr nacházející se po cestě do jesenických lázní. Hovězí polévka a tradiční česká svíčková na smetaně sice představovaly vydatné sousto, zejména v ještě pořád výrazně letním počasí, ale dodalo potřebou energii na odpolední část výpravy. Ta seniory zavedla do Priessnitzových léčebných lázní. Odkaz zakladatele vodoléčby a jeho následovníků je zde i dnes patrný na každém kroku - udržované prameny, lázeňské domy či promenáda dělají lázeňskému městu čest. Účastníci si mohli projít například místní kolonádu, která nabízí nejen příjemné výhledy do krajiny, ale také řadu pramenů a památek, například Český pramen, Sofiin pramen, majestátní Maďarský pomník či samotnou hrobku zakladatele lázní Vincenze Priessnitze.

Procházka účastníky zavedla také do unikátního přírodního balneoparku využívajícího vodoléčebných metod přímo pod širým nebem či na slunný Jižní svah, poskytující opět úchvatný výhled na Jeseník. Celodenním programem provázela průvodkyně Agnieszka Wieckowska z jesenického informačního centra, o pohotové tlumočení do češtiny se postaral Tadeusz Kuchejda, za což patří oběma velký dík. Srpnová návštěva Jeseníku a Lipové se zkrátka opět vydařila a představila historii léčebných oborů, která spolu s textilním průmyslem v 19. století nejvíce formovala charakter města.
(jj)