Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Pod střechou CDW vznikala umělecká díla

Na čtvrtek 21. dubna byl v polské Nyse naplánován společný česko-polský workshop malby v plenéru. Počasí však umění pod širým nebem zrovna nepřálo a tak bylo nutné krapet zaimprovizovat. Budova Centra Dzialan Wspolnych se proměnila v malířský ateliér a senioři z obou stran hranice si pod vedením místní malířky Barbary Sróky namalovali akrylovými barvami květinové zátiší.

Malba v plenéru (z francouzského en plein air, "na vzduchu") patří mezi oblíbené disciplíny zejména mezi krajináři. Ve čtvrtek 21. dubna ale povětrnostní podmínky malbě nebyly zrovna příliš nakloněny - teploty atakující maximálně 10°C a zamračené nebe hrozící deštěm nebudily zrovna důvěru. Nebyl ovšem ani důvod akci odkládat. Přímo v sídle CDW na Poznańské ulici vznikl improvizovaný ateliér se stoly rozestavěnými do "U" a několika vázami s pestrobarevnými květinami v popředí. Když do CDW dorazila jesenická výprava, již na stolech čekaly i malé malířské stojánky s přichastanými plátny a nic nebránilo tomu, dát se do díla.

Workshop malby zátiší vedla nysská malířka Barbara Sróka, která na začátku poskytla základní instrukce, jak malbu uchopit. Každý účastník workshopu obdržel sadu akrylových barev a mohl si vybrat, na jaké z předchystaných květinových zátiší se zaměří. Malířka všechny přítomné ujistila, že se nepočítá s malbou hyperrealistickou, ale důležitá je vlastní vize a to, aby tvoření dělalo člověku radost. Doporučila, aby se kromě objektu zátiší samotného změřili účastníci také na pozadí a klidně domalovali do obrázku i něco co tam není, například motýla. Pak už nastal čas nepřerušovaného kreativního procesu. Paní Barbara Sróka umělce zabrané do díla sledovala, připravená poskytnout radu či upozornit ostatní na nějaký zajímavý postup. Vázy s květinami postupně nabíraly čím dál tím zřetelnějších kontur a na konci vznikla zhruba dvacítka unikátů. Proces tvorby je zdokumentován ve fotogalerii.

I umělci musí jíst - a proto přišel tentokrát opravdu vhod mimořádně zdařilý raut, vybízející nejen ke konzumaci, ale také ke společenské konverzaci. Po chvíli odpočinku si senioři vzali svá čerstvě zhotovená díla a vydali se zpět do svých domovin. Obohaceni o pocit, že alespoň na chvíli se může stát malířem opravdu každý.
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: