Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Síťování - základ spolupráce

Několikrát jste se na stránkách tohoto vydání mohli setkat s pojmy jako "budování kooperační sítě". To, co může na první pohled vypadat jako velká věda, ovšem není nic složitého. Propojování podobných organizací na obou stranách hranice, ke které máme tak blízko, je přeci přirozený proces.

Projekt Centra společných aktivit mu jen napomáhá. Zatímco na úrovni místních samospráv funguje česko-polská spolupráce dlouhodobě a s dobrými výsledky, CSA se zaměřuje více na "třetí sektor", neziskové a příspěvkové organizace, zájmové spolky a další formální i neformální skupiny. Součástí projektu se mohou stát lidé různých věkových skupin a rozmanité škály zájmů.

Zapojit se do kooperační sítě je snadné na české i na polské straně. Stačí jakýmkoli způsobem oslovit koordinátora kooperační sítě (či další pracovníky projektu, kteří vás již nasměrují). Na základě společné domluvy vám váš koordinátor pomůže vyhledat podobnou organizaci či kolektiv na druhé straně hranice a zprostředkuje vám vzájemný kontakt. Ten může proběhnout v rámci pravidelně pořádaných kooperačních burz, ale také zcela nezávisle na jejich termínu - telefonicky, e-mailem či osobně. Pokud máte sami tip na partnerskou organizaci nebo už jste prvotní kontakt navázali nezávisle na centru, neznamená to překážku pro zapojení - pomůžeme vám spolupráci dále rozvíjet.

Nejlépe se člověk pozná s ostatními u činnosti, která jej baví a spojuje s kolektivem. Takové je i gró akcí, které pod hlavičkou Centra společných aktivit hodláme realizovat. Zastáváme názor, že nejúspěšnější akce vznikají "zespoda". Nedává smysl odhadovat, co cílovou skupinu bude bavit nebo zajímat, když se jí můžeme rovnou zeptat. Proto je váš budoucí podíl na akci nenahraditelný. Sami se s partnery z druhé strany hranice domluvíte, jaký typ akce vám je blízký a jakou činnost považujete za přínosnou. Prostory centra na obou stranách hranice jsou vhodné pro širokou škálu aktivit - přednášky, besedy, workshopy, setkání, soutěže, projekce, hudební a taneční jam sessions a tak dále. A pokud narazíte na činnost, které prostory centra uzpůsobeny nejsou? Žádný problém. Když je v létě hezky a lze pořádat kupříkladu akce pod širým nebem, nemá cenu se zavírat dovnitř. My vám s realizací pomůžeme, jak budeme moci - kromě prostor jsme schopni zajistit odměny lektorům, materiál na workshopy, dopravu, propagaci akce a spoustu dalších detailů.

Kromě společné zábavy a vzájemného poznávání má budování kooperační sítě také jeden dlouhodobější cíl - vytvořit mezi organizacemi a spolky pavučinu vazeb, které budou pevné a trvalé. Pokud se se svými přeshraničními souputníky budete potkávat i mimo centrum, společně komunikovat a plánovat další činnost, pak bude idea Centra společných aktivit do puntíku naplněno. Toto je cílem cesty, kterou právě nastupujeme.  Pokud ji chcete nastoupit s námi, neváhejte se ozvat - prostoru pro nápady je mnoho.

Na spolupráci se těší

Tým CSA