Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Hravé předvánoční úterý v jesenické knihovně


V úterý 17. prosince proběhly poslední akce roku 2019 organizované Centrem společných aktivit.  Jesenická Knihovna Vincence Priessnitze tentokrát hostila české a polské děti - ty mladší čekala knihovnická olympiáda zaměřená na pohádkové postavy, ty starší soutěžily v Bingu a řadě dalších nově pořízených společenských her.


Poslední týden před Vánoci je již těžké soustředit se na školní povinnosti. Vidina blížícího se Ježíška a nastávajícího dvoutýdenního volna je oproti učení příliš lákavá - a i proto mnozí pedagogové vyplňují předvánoční hodiny přiměřeným množstvím odpočinkových aktivit. Jednou z takových škol se stala Základní škola č. 10 v Nyse, jež v úterý 17. prosince sbalila batůžky dětem ze tříd 3.A a 4.A a vyslala je v doprovodu paní učitelek na výlet do Jeseníku. V Centru společných aktivit pro ně personál připravil zábavný program.


Po příjezdu se dítka rozdělila na dvě skupiny. Ty mladší zůstaly v prostorách multimediální učebny, kdy již pro ně byly přichystány veškeré pomůcky určené ke zvládnutí knihovnické olympiády. Princip byl jednoduchý. Za úkol dostaly vybrat si z přichystaných vystřihovánek pohádkových postaviček, správně dohledat jejich česká i polská jména, nalepit si je na přichystaný výkres a za pomocí obrázkových pohádkových knížek si je správně vybarvit. Inu, například u zeleného obra Shreka či princezen Anny a Elsy z Ledového království  nebylo co řešit, ale  na výběr byly i záludnější pohádky - vědeli byste například, jak se česky řekne "Kubuś Puchatek" či "Baika o mchu i paproci"?  Dítka byla sama o sobě moc šikovná, spolupracovala se svými učitelkami i personálem CSA a výsledkem tak byly někdy opravdu pěkně vybarvené kolekce pohádkových postav, které si samozřejmě všichni mohli odvézt domů na památku.


Starší žáci se vydali na dětské oddělení Knihovny Vincence Priessnitze, kde pro ně byla přichystána soutěž v Bingu. Bingo je v Polsku skoro stejně populární, jak v anglosaském světě a proto není divu, že se děti ani moc nemusely seznamovat s pravidly. Bingo lze hrát v mnoha variantách, ale obecne platí, že hráč obdrží kartičku s tabulkou, do níž vyplní předem daný počet čísel v daném číselném rozmezí. Postupně se pak losují čísla z osudí a hráč si zaškrtává ty, jež už padla. Kdo jako první vyškrtá celou tabulku (v jiných variantách např. přímky, úhlopříčku apod. , ) ten vítězí. Źáci se u Binga evidentně skvěle bavili a stihli hned tři hry za sebou, navíc si pak mohli ještě vlastnoručně vyzkoušet, jak se losují očíslované míčky z osudí.
Po skončení her byla pro obě dvě skupinky žáků přichystána svačina a následně došlo k vyhlášení vítězů. Všichni žáčci byli odměněni užitečnými propagačními předměty, nejúspěšnější hráči Binga pak dostali i drobné dárky/hračky a zpět domů odjížděli se skutečně dobrou náladou.


Odpolední program pak již patřil spíše českým dětem, které si na dětském oddělení Knihovny Vincence Priessnitze mohly u přichystaných stolků vyzkoušet novinky ze sortimentu deskových her, které do knihovny přibyly. V nabídce nechyběly hry vědomostní (Tipni si! Junior), postřehové (Dobble), dovednostní (Activity), slovní (Scrabble), dobrodružné (Ubongo) ani klasiky jako Člověče, nezlob se! či magnetické Piškvorky. Hraní nebylo ani tak kompetetivní, jako spíš příjemným zpestřením předvánočního odpoledne, přesto byli vátězové odměněni a navíce se ukázalo, že deskové hry mají v knihovně bezesporu své místo. Informace o tom, jak a kdy si zahrát mimo turnaje, přineseme již brzy. Poslední akce roku 2019 se bezesporu vydařila a můžeme navnadit, že program na rok 2020 přinese určite taktéž podobně příjemné a vděčné akce.
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: