Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Ekologický piknik potěšil předškoláky

Uvolňování pandemických restrikcí umožnilo potkat se poprvé v letošním roce na polské půdě. Ve čtvrtek 24. června se v Centru Dzialan Wspolnych v Nyse uskutečnila akce pro předškolní děti nazvaná ekologický piknik. Dítkám byly nejprve v rámci hravého workshopu představeny základní fyzikální principy vzduchu a vody, načež si mohla vyrobit a ozdobit taštičku z recyklovaného papíru.

Prazvláštní, pandemií poznamenaný školní rok se nachýlil ke konci, který je však oproti jeho dosavadnímu průběhu podstatně optimističtější. Děti se opět začaly potkávat v mateřských i základních školách, v kroužcích i na hřištích. Několik tříd polských předškoláků doplněných o něco maličko starší děti z ČR se poslední červnový čtvrtek sešlo také v Centru Dzialan Wspolnych v Nyse na ekologickém pikniku.

Ač venku panovalo vpravdě letní počasí, první část akce se uskutečnila v interiéru. Postarali se o ni manželé Elźbieta a Jerzy Wozńiakovi. Duo bývalých pedagogů provozuje ve vesnici Biadacz-Brodnica ekofarmu Agrochatka, kde se kromě zemědělství a chovatelství věnují také pořádání edukativních akcí, workshopů, táborů a agroturismu obecně. Se svými workshopy cestují také do škol, knihoven a na další obdobná místa – a do CDW přijeli s workshopem, který děti seznamoval se základními fyzikálními principu vzduchu a vody. Protože cílovou skupinou byla skutečně předškolní drobotina, bylo potřeba vše vysvětlit jednoduše a názorně, za užití jednoduchých pomůcek, písniček či říkanek. Děti si vyzkoušely například, jak vzniká podtlak v injekční stříkačce, co dělá stlačený vzduch unikající z nafukovacího balónku či jaké materíály voda nadnáší a jaké se naopak při ponoření spolehlivě potopí ke dnu. Pedagogické zkušenosti obou manželů byly znát a po celou hodinu se jim povedlo udržet dětskou pozornost.

Po skončení workshopu obdržely děti zdravou svačinku sestávající z jablka, hrušky a neperlivé vody. Nastal čas přesunout se na sluníčko – venku již byla nachystaná výtvarná dílna vedená pracovnicemi CDW a knihovny v Nyse. Vzhledem k ekologickému podtextu odpoledne byl tentokrát základním materiálem recyklovaný papír. Stačilo pár minut a za pomocí nůžek a lepidla začaly děti pod dozorem proměňovat šedivé archy v dárkové papírové taštičky. A protože šedivá tašitička sice možná je praktická, ale rozhodně ne úchvatná, došlo i na zdobení výsledného dílka vystříhanými obrázky s motivy domácích mazlíčků či pohádkových postav. Na závěr přidělat ouška ze šňůrky, ať se taštička dobře nese – a překvapení pro rodiče či kohokoli jiného je hotovo. Ti nejšikovnější si do taštičky stihli přibalit i "šneka", kterého si vlastnoručně vyrobili pro změnu ze srolovaných listů časopisu.

Ekologický piknik byl příjemnou, neokázalou akcí, která potvrdila, že do repetoáru Centra společných aktivit bezesporu patří i akce pro nejmenší. Budeme se těšit na příští shledání, bez ohledu na to, na které straně hranice proběhne.
(jj)

FOTOGALERIE ZDE: