Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Čtenáři "vyběhali" knihovně biblioskříňku

Od minulého týdne je před vchodem do Knihovny Vincence Priessnitze umístěna biblioskříňka umožňující vracení vypůjčených knih kdykoli bez ohledu na provozní dobu knihovny. Zasloužili se o ni sami čtenáři, kteří cílovou částku potřebnou pro zřízení biblioboxu vybrali v aplikaci  Nadace ČEZ Pomáhej pohybem.

Už se vám někdy stalo, že jste nestíhali vrátit do knihovny zapůjčenou knihu? Nebo vám fakt, že ji ještě někde doma máte, připomnělo až upozornění o blížícím se konci výpůjční lhůty? Zatímco dříve se opozdilý čtenář skutečně musel trefit do otevírací doby knihovny, díky biblioskříňce je nyní možné vracet knihy o víkendech, svátcích nebo třeba během večerní procházky. Použití je jednoduché – vkládejte pouze knihy (nikoli časopisy či CD), a to hřbetem napřed, aby nedošlo k zablokování skříňky či poškození výtisku. Knihovnice vám následující výpůjční den odepíší vrácené knihy ze čtenářského konta. Toť celá věda.

Biblioskříňku pomohli knihovně získat sami čtenáři a to tak, že podpořili projekt na jeji umístění v rámci aplikace Nadace ČEZ Pomáhej pohybem. Ta funguje nejen jako klasický sportovní tracker shromažďující údaje o sportovních výkonech jednotlivce, ale také mu za pohybovou aktivitu (chůze, běh, jízda na kole, běh na páse atd...) připisuje body. Ty pak uživatel může věnovat některému z projektů přhlášených do grantových řízení Nadace ČEZ a když se povede dosáhnout určitého počtu bodů korelujícího s cílovou částkou, projekt je realizován. V případě biblioskříňky pro jesenickou knihovnu činil cíl 62 000 Kč a trvalo sotva týden, než jí sportovně založení čtenáři dosáhli, což si rozhodně zaslouží uznání. Je vidět, že vztah mezi knihovnou a čtenáři je pevný a oboustranný, o čemž svědčí i neustálá snaha knihovny zkvalitňovat své služby. Jen tak dále!
(jj)