Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Česká mše vánoční s polskou účastí

Za podpory Centra společných aktivit se v sobotu 22. prosince 2018 uskutečnil adventní koncert v kostele sv. Václava v Lipové-lázních. Početný soubor muzikantů z Jesenicka pod vedením dirigenta Františka Mecha zahrál zaplněnému kostelu k velkému úspěchu tradiční Českou mši vánoční z pera Jakuba Jana Ryby.

Česká mše vánoční z roku 1796 je dílem venkovského učitele Jakuba Jana Ryby a jednou z nejpopulárnějších českých vánočních skladeb vůbec. Píseň je strukturou podobná mši, ale jinak je bližší spíše lidové pastýřské hře s českým textem, díky čemuž si získala dodnes přetrvávající oblibu mezi širokým publikem.

Na Jesenicku hrálo Českou mši vánoční již poněkolikáté rozmanité těleso muzikantů s regionu. Páteř souboru pod taktovkou dirigenta Františka Mecha tentokrát tvořil Smyčcový orchestr Jeseník ve spolupráci s Jesenickým smíšeným pěveckým sborem a dalšími sbory z Jesenicka plus řadou dalších sólistů.

Kostel sv. Václava byl jednou ze tří předvánočních zastávek souboru a atmosféra sakrální stavby v kombinaci s tóny vánočních písní byla dechberoucí. Potvrdit to mohou nejen návštěvníci, kteří kostel bez problémů zapojili, ale také hosté z nysského chrámového sboru Hossanna. Ti se protentokrát nezapojili přímo do mše, ale vyslali delegaci, která se seznámila jak s jednou nejzámějších skladeb českých Vánoc, tak navázala kontakt s Jesenickým smíšeným pěveckým sborem, který vyústí v budoucí spolupráci koncertních i jiných forem. Česká mše vánoční tak byla zážitkem nejen příjemným a povznášejícím, ale také plodným. Hezké vánoce!

(jj)