Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Jak se nenechat napálit v kyberprostoru

Ve čtvrtek 7. října proběhla v hudebním sále Centra společných aktivit již druhá přednáška věnovaná bezpečnosti kybernetického prostředí pro seniory. Lektorem byl stejně jako v minulém roce Ing. Tomáš Posker, internetový expert a CEO společnosti Oskar Senior zaměřené na vývoj komunikačních aplikací pro osoby staršího věku. Navíc se tentokrát přednášky zůčastnili také polští hosté a společně s českými účastníky pozorně vstřebávali každé slovo precizního a profesionálního lektora.

První přednáška na toto téma, která proběhla vloni v srpnu, se setkala s velmi pozitivními ohlasy a účastníci si o opakování a další rozšíření obzorů řekli prakticky sami. Novinkou byla přednáška pro polské seniory, kteří na první setkání sice nemohli přijet, tentokrát se ovšem zúčastnili v hojném počtu. Díky asistenci pohotového tlumočníka Tadeusze Kuchejdy nepředstavovala jazyková bariéra žádný problém a komplexní přednáška na téma bezpečnosti kybernetického prostředí mohla začít.

Po krátkém úvodu na téma online a offline pracovních nástrojů, jako jsou například textové editory, si tentokrát Tomáš Posket připravil zajímavou názornou ukázku. Před přednáškou mu byla poskytnuta jména účastníků, z nichž náhodně vybral tři, u každého strávil pár minut "googlováním" jména a veřejně dostupné informace, které takto na internetu našel, přehledně prezentoval. Tento krok neměl být pro seniory záměrně nekomfortním, ale naopak měl ukázat, jakou stopu za sebou člověk na internetu zanechává, aniž by si toho musel nutně být vědom. Poukázal na to, jaké firmy mohou veřejně dostupné informace sbírat a za jakým účelem – ať už se jedná o cílení reklamy, či nedejbože mnohem nekalejší záležitosti.

Co si pod takovým pojmem "nekalejší záležitosti" představit? Posker se věnoval například fenoménům phishingu a spoofingu, tedy situací, kdy podvodník předstírá důvěryhodný zdroj (např. Banku) a snaží se z potenciální oběti vylákat osobní či platební údaje. Zaměřil se na to, jak tyto podvody odhalit, jak na internetu bezpečně nakupovat a jak se nenechat rozhodit e-mailovým spamem. Podrobně se věnoval také problematice hesel – i zde platí, že opatrnosti není nikdy dost. Kromě základních bezpečnostních opatření (používat na každou službu jiné heslo, nikdy jej nepsat do těla e-mailu atd.) doporučil například používání softwaru známého jako "klíčenka" (keychain), který správu hesel člověku značně usnadní.

Vzhledem k faktu, že přednáška se konala den před očekávanými volbami do PSP ČR, nešlo vynechat téma fake news, hoaxů a dezinformací. Tomáš Posker (nutno dodat, že v přísně apolitickém duchu) představil jejich typické příklady, poradil, jak je rozpoznat a ověřit si případnou pravidovost skandálních informací a obrázků sdílených na sociálních sítích či elektronickou poštou. Závěrem byl vyhrazen prostor pro dotazy účastníků a několik zajímavých podnětů z publika skutečně zaznělo. Přednáška trvala souhrnem skoro tři hodiny, což by byla "na jeden zátah" příliš náročná záležitost, proto přišla vhod přestávka na kávu a občerstvení, která účastníkům dala šanci informace zpracovat průběžně. Vyzdvihnout je ovšem opět potřeba především výkon lektora – Tomáš Posker popisoval složitou problematiku věcně a bez příkras, zároveň ale srozumitelně a s potřebným nadhledem. Také proto byl jedním z nejčastějších dotazů pro skončení přednášky "kdy příště?", což je snad tou nejlepší možnou vizitkou.
(jj)