Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít

Na internetu bezpečně a bez obav

V úterý 18. srpna proběhla v prostorách Centra společných aktivit zajímavá přednáška určená především starším občanům, kteří se však nevyhýbají používání moderních technologií. O možnostech a nástrahách internetu, stejně jako o pravidlech bezpečného chování při jeho užívání, přednášel desítce účastníků internetový podnikatel a ředitel společnosti Oscar Senior Tomáš Posker.


Technologický pokrok v komunikačních technologiích za posledních 30 let postupoval skutečně rapidním tempem. Vyrovnat se s novinkami, které do života člověka chtě nechtě vstupují, může být tím obtížnějí, čím je člověk starší. Internet dnes již neslouží pouze k vyhledávání informací a komunikaci, ale také k nakupování, správě bankovního účtu, různým formám zábavy a seberealizace a skutečně existují lidé, kteří na něm prezentují (a tráví) velkou část svého soukromého života. Není to ovšem důvod se užívání moderních technologií vyhýbat – jen je třeba dát si pozor, aby člověk nesloužil internetu, ale internet jemu.


Takové bylo i poselství Tomáše Poskera, který se pro úterní dopoledne zhostil úlohy lektora přednášky pro deset jesenických seniorů. Stěží by se dal vybrat vhodnější odborník – Tomáš Posker podniká v oblasti telekomunikací již od 90. let minulého století a jeho stěžějním projektem je společnost Oscar Senior, vyvíjející stejnojmennou aplikaci usnadňující seniorům komunikaci s blízkými v mnoha zemích světa. Jeho přenáška nesla název "Bezpečnost kybernetického prostředí" s podtitulem "Jak se nezbláznit v době informační" a již od jejich prvních momentů bylo zřejmé, že se ponese v neformálním duchu s důrazem na skuteční potřeby a zájmy účastníků. Na úvod je Tomáš Posker krátce "vyzpovídal," jaké jsou jejich dosavadní zkušenosti s internetem. Alespoň por mě byly překvapivě pokročilé – i senioři dnes zkrátka používají internet pravidelně, a to nejen na počítačí, ale i na mobilních zařízeních, a nejen na posílání e-mailů, ale kupříkladu i na tvorbu kroniky, objednávání lístků na vlak či správu bankovního účtu. Bylo tedy zřejmé, že pasáže pro úplné začátečníky je možno přeskočit.


Tomáš Posker se ve své přednášce dotknul řady problematických kapitol, s kterými se dnešní uživatel internetu může setkat. Nevynechal fenomén falešných zpráv a hoaxů, které na konkrétních případech rozebral a poradil účastníkům, jakými mechanismy se šíří a jak je odhalit. Věnoval se fenoménu podvodných e-mailů, phishingu a dalším způsobům, jakými se dnes podvodníci snaží z uživatelů internetu vylákat jejich osobní údaje či, v horším případě, jejich finance. Poradil seniorům, jak tyto pokusy rozpoznat a jak se proti nim bránit tak, aby člověk nepustil žádného internetového kriminálníka ke svým údajům. Seznámil účastníky také s tím, jakou člověk zanechává svým chováním na internetu digitální stopu, jak tato stopa ovlivňuje obsah, který je uživateli na internetu nabízen a co s tím lze případně udělat. Senioři se dozvěděli kupříkladu, jak používat režim anonymního prohližení či na co by měl člověk dbát, když chce docílit bezpečného hesla pro svůj uživatelský účet.


Dvouhodinová přednáška proložená pauzou na kávu a malou svačinu utekla poměrně rychle – a to se přitom na závěr povedlo nalézt prostor na dotazy i krátký hodnotící dotazník. Z přednášky Tomáš Poskera odcházeli senioři nikoli s obavami z moderních technologií, ale naopak s tipy na to, jak je používat bez obav, což je pro přednášku tou nejlepší možnou vizitkou.

(jj)